Cytotoksyczne koniugaty typu peptibodies skierowane przeciw receptorom fibroblastycznych czynników wzrostu (FGFR)

Komórki nowotworowe często posiadają na swojej powierzchni zwiększoną liczbę receptorów reagujących na różnego rodzaju czynniki wzrostowe. Doniesienia naukowe z ostatnich lat wyraźnie wskazują, że jednym z receptorów czynników wzrostowych będących markerami procesów nowotworzenia są receptory z grupy FGFR (ang. fibroblast growth factor receptors). Receptory te w zwiększonej ilości wykryto na komórkach pobranych m.in. z nowotworów płuc, żołądka, sutka. Celem projektu jest zidentyfikowanie nowych sekwencji peptydów wiążących FGFR1, i na ich podstawie skonstruowanie cząsteczek typu peptibodiesPeptibodies to cząsteczki analogiczne do przeciwciał, łączące ich tzw. region stały oraz peptyd o zdolności do wiązania wybranego przez nas celu. Jeżeli przyłączymy do nich lek cytotoksyczny otrzymujemy koniugat, który specyficznie rozpozna cel molekularny charakteryzujące komórki nowotworowe i dostarczy do niej toksyczny lek, zaś oszczędzi komórki naszych zdrowych tkanek.

Do opracowanych w ramach projektu cząsteczek kierujących przyłączony zostanie silny lek cytotoksyczny, MMAE – monometyloaurystatyna E, który po dostarczeniu do wnętrza komórki doprowadzi do jej śmierci. Otrzymane koniugaty zostaną scharakteryzowane pod kątem swojej efektywności oraz specyficzności, tak aby wykazywały jak najmniejszy wpływ na komórki o normalnym, fizjologicznym poziomie FGFR1, zaś skutecznie eliminowały komórki o charakterze nowotworowym.

ZESPÓŁ BADAWCZY:

Anna Szlachcic (PhD) – kierownik projektu

Karolina Jendryczko (Msc) – doktorant, wykonawca projektu

Natalia Skinder (Bsc) – magistrant, wykonawca projektu

Projekt jest realizowany we współpracy z grupą prof. Antoiego Wiedłochy z  Department of Molecular Cell Biology, Institute for Cancer Research, The Norwegian Radium Hospital, Oslo, Norway.  

Projekt „Novel cytotoxic conjugates of peptibodies targeting fibroblast growth factor receptors (FGFR) (POIR.04.04.00-00-5E53/18-00)) jest realizowany w ramach programu Powroty Fundacji na rzecz Nauki Polskiej współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Całkowita wartość projektu: 799 160 zł

Okres realizacji projektu: 11.2018 – 10.2020

KONTAKT:

Anna Szlachcic (PhD)

anna.szlachcic@uwr.edu.pl

Tel. +48 71375 2631

Komentowanie jest wyłączone.